Basında Biz – Nihan Bora Özel Röportaj
  1. Anasayfa
  2. ninnakids
  3. Basında Biz – Nihan Bora Özel Röportaj

Ninna Kids kurucuları Büşra Füsun Furtun ve Sümeyra Kaliç Yılmaz, deneyimli gazeteci Nihan Bora‘ya özel röportaj verdi.

“İki kadın hayal etti, yola çıktı ve çocuklar için doğal, hijyenik, organik içerikli, konforlu ve aynı zamanda kendine has bir tarzı olan Ninna Kids markasını kurdu. Kurucularından olan Büşra Füsun Furtun ile yıllar önce sosyal medya aracılığıyla tanışmış, bloğunu o zamanlar yazdığım mecrada tanıtmıştım. Yıllara dayanan bir arkadaşlığımız var anlayacağınız…

Meğer geçtiğimiz aylarda farkında olmadan Büşra’nın da kurucu ortaklarından olduğu markayı takibe almışım. Büşra’nın mesajıyla fark ettim ve çok mutlu oldum. Baktım iki güzel kadın girişimci, incelikle annelerin arayışlarına en kaliteli şekilde çözümler sunuyor, hemen röportaj yapmak istedim. Büşra Füsun Furtun ve Sümeyra Kaliç Yılmaz’ı ve ailelerinden aldıkları yetenekle kurdukları tatlı markaları Ninna Kids’i tanıma vakti.”

Büşra Füsun Furtun ve Sümeyra Kaliç Yılmaz

Ninna Kids’in kurucularını tanıyabilir miyiz?

Büşra Füsun Furtun ve Sümeyra Kaliç Yılmaz, ikimiz de endüstri mühendisiyiz. Birbirimizden farklı zamanlarda daha tanışmadan önce de aynı üniversitede Üretim Yönetimi ve Pazarlama Master’ı yapmışız 🙂

Büşra: İki kız evlat annesi, bir eş, evlat, abla ve bilumum sıfatları olan girişimci bir kadın. Sıfatların kadınları tanımlaya yetmeyeceğine inanan, kendini her gün yeniden inşa etmeye niyet etmiş bir kadın. Kısaca ancak böyle tanıtabilirim kendimi sanırım; zira hikayeleştirmeyi, edebiyatı, şiiri çok severim😊 Seninle de tanışıklığımız ne mutlu ki seneler evvel yine yazının baş kahraman olduğu bir platform üzerinden.

Bir de tabii bu işin içinde olmamın alt yapısını yıllar evvelinden hazırlayan kumaşların, dikişin eksik olmadığı anneanne ve babaanne evleri, manifaturacı torunu olmak, işin içinde tasarımdan yenilikçi olmaya değin birçok farklı alanda kendi işini yürütmüş ebeveynlere sahip olmak ve böyle bir ortamda büyümek gibi bir gerçekliğim var.

“Hayat, siz kararlı olduğunuzda yeni yollar açıyor”

En başta kısaca bahsettiğimiz işin akademik boyutundan sonrası ise uzun yıllar kurumsal hayata katma değer sağladım. İkinci anneliğim sonrası ise işler değişti, maalesef ülkemizde annelerin problem çözme becerileri, zaman yönetimi, ikna sanatı gibi farklı birçok alanda, ustalıklarından faydalanmayı her kurum deneyimleyeme açık değil. Kendi yelkenlimde kendi rüzgarımı arkama almayı istediğim o dönemde de istifamı verdim. Hayat siz kararlı olduğunuzda da önünüze yeni yollar açıyor, buna hep inandım.

Sümeyra: Kumaşlar içinde, el emeğini çok seven ve bunu hayallerindeki işe dönüştürmek için çabalayan bir annenin ve bu anne kıza destek olmayı kendine amaç edinmiş bir babanın kızı, mutlu bir eş ve şefkatli bir anne. Tüm bu rolleri üstlenmeden, çok eskilerden beri kendi işini kurmayı kafasına takmış bir kadın girişimci.

Özel sektörü kısa bir süre deneyimledikten sonra master yapmak ve anne olmak hayatta tam olarak nerede olmam gerektiğini bana gösterdikten sonra artık tüm bunlardan edindiğim bilgi ve tecrübeyi sadece görüntü değil birçok özellikte birbirimizi aynaladığımız Büşra ile kendi işimizde uygulayacak şansa sahip oldum.

Başarı için, hayatta en önemsediğim tecrübem olan; gerçek ve istikrarlı bir emek sarf etmek gerektiğini öğrenmem bugün olduğumuz noktada beni gururlandırırken gelecek için umut dolu olmamı sağlıyor.

“İki kadının yolu kesişti, hikaye aynı yolda yürümeye döndü”

Ninna Kids’i hangi ihtiyaçtan ve ne zaman kurdunuz? Hikayesini dinleyebilir miyiz?

İki anne olarak yollarımız 2019’da kesişti, hem de ikimizin de değer verdiği bir kadın sayesinde. Ortak arkadaşımız bizi uzun süre boyunca tanıştırmak istemiş ve bizim ne kadar çok benzediğimizi, birçok manada, birbirimize anlatmıştı. Hayat yoğunlukları ve ikimizin de yakın olsa da farklı şehirlerde olmamız bu tanışmayı kısa zamanda mümkün kılmamıştı.

Her şeyin bir zamanı var ki, biz de yavrular için kendine has bir şıklıkta farklı koleksiyonu olan konforlu ve elbette ki içimize sinecek pamuk dokuda ürünlerin hayalini kurarken, dikiş seslerinin eksik olmadığı bir evin salonunda annesinin bu iş hayaliyle büyüyen bir kadın ve yine kumaşlarla iç içe büyümüş bir kadının yollarının kesişmesi hikayemizi birlikte aynı yolda yürümeye dönüştürdü ve tabii Ninna Kids’i yeşertti.

Ninna Kids dönüşümümüz öncesinde, tesadüf mü tevafuk mu diyeceğimiz başka bir ayrıntı daha var hikayemizde; Sümeyra ve annesi Ayşe teyzenin Ayshehandmade markası ile anne kız yolcuğu. İlk yola çıktığımızda benim de büyük kızımın Ayşe olması, bir nevi bir Ayşe’nin kızı ile bir Ayşe’nin annesi olarak başladı yol arkadaşlığımız. Sonrası ise kafa kafaya verdiğimiz ve yolculuğumuzu ilmek ilmek işlediğimiz Ninna Kids markamızı sürdürme maceramız.

Biz Ninna Kids olarak bebekler ve çocuklar için, ki biz genelde de ‘yavrular’ kelimesini kullanmayı çok seviyoruz: Doğal, hijyenik, organik içerikli, konforlu ve aynı zamanda da kendine has bir tarzı olan şıklığı ile koleksiyonlar hazırladık.

Her geçen gün artan beğeni ve taleplerle ürün çeşitliliğimizi zenginleştirdik. Annelik tecrübemizi çocuklarımıza ve çocuklarınıza olan sevgimiz ile birleştirerek kendi yeteneklerimizle de harmanlayarak hizmet vermekteyiz. Beğeni ve samimi paylaşımlarıyla, tasarım, kumaş ve desen fikirlerimizi birçok Ninna Kids aile üyesi, adayı ve Ninna Kids yavruları ile buluşturan tüm takipçilerimize, destekleyicilerimize teşekkür ederiz.

“Kumaş mama sandalyemiz, bebek liderliğinde beslenme yöntemini destekliyor”

Ürünlerinizden bahseder misiniz? Hangi yaşlara, neler yapıyorsunuz?

Ürünlerimizin hitap ettiği yavrularımızın yaş aralığı yeni doğandan 10-11 yaşına kadar gidiyor. Bir bebeğin ilk ihtiyaçlarından ergenliğe uzanan büyüme yolculuğuna eşlik ediyoruz.

Gözlerini dünyaya yeni açmış bir bebeğin anne kucağından sonra sarıp sarmalanacağı en yumuşak, doğal, her an bir kurtarıcı olacak kimi zaman kundak yapılacak kimi zaman bebeğinizi omzunuzda gazı çıksın diye gezdirirken kullanabileceğiniz, uyurken üzerine örtebileceğiniz, evde ilk bebeklik zamanlarında yanınızda bir koltukta yavrunuzu koyarken altına serebileceğiniz çok amaçlı ‘müslin örtü’lerimizden, büyüdükçe üzerine bir şey örtmemeye başladıklarında ama üstü açılmış mı diye dert edip uykusuz kalmanızı önleyecek uzun ömürlü, nefes alan ve terletmeyen kumaş dokusu ile tasarladığımız ‘uyku tulumu’muza, yerde yuvarlanırken bebeklere hem hayvanları öğretecek hem görsel algıları ve düşünme kabiliyetleri geliştirecek hem de ince ve kalın motor becerileri desteklenecek eğitici ‘oyun matı’mız gibi birçok farklı ihtiyaç kategorisine hizmet eden ürünlerimiz mevcut.

Oldukça geniş bir ürün yelpazemiz var. Mesela yine bir tecrübeyle sabit ihtiyaçtan geliştirdiğimiz: Kumaş mama sandalyemiz; yer kaplamayan, kolay taşınabilir, güvenli, birçok sandalyeye uyumlu, ergonomik ve hijyenik olması sayesinde yavrunuz her yerde size eşlik edebilir. Özellikle günümüzde hijyenin katlanarak artan bir ihtiyaç olduğu bu dönemde inşallah gideceğimiz dış mekanlarda bir paket ıslak mendili, 1 şişe dezenfektanı tüketmeden yavrunuza özel beslenme alanı oluşturmanızı sağlar. Aynı zamanda her nerede olursanız olun, evlerde de yavrunuza bir birey olduğunu hissettirecek şekilde bebek liderliğinde beslenme yöntemini destekler. Ek gıdaya oturma başlangıcıyla paralel geçen bebeklerin bir kısmı mama sandalyesine oturmayı reddedebiliyor, normal sandalyede bir büyük gibi oturmayı tercih edebiliyor. Bu tasarımımız da birçok yavrunun hayatında yemekle keyifli bir deneyim oluşturmasına yardımcı olmuştur.

7 farklı kategoride 30’dan farklı ürünümüz mevcut ve her birinin de tasarımında, deseninde kendi hikayemizin ve emeğimizin bir parçası içine işlenmiş durumda. Daha detaylı incelemek için sizleri evimize, yani www.ninnakids.com’a bekliyoruz.

“Aramızdaki bağı %100 organik pamukla bağladık”

Çocuklarımıza ürün seçerken ebeveynler olarak oldukça hassas davranıyoruz. Sizler de bu konuda oldukça özenli davranıyorsunuz. Ürünlerinizi hangi materyallerden üretiyorsunuz?

Kumaşlarımız %100 pamuk ve OEKO TEX sertifikalı malzemeden üretiliyor. Özellikle uyku tulumlarımız için nefes alan ve terletmeyen özel dokuma penye kumaşlarımızı tercih ediyoruz.  En eski yıllardan beri çokça tercih edilen pazen kumaş da koleksiyonumuzda özel bir yer kaplıyor.

Kullanım ömrü uzun organik baskılı kumaşlar tercih ederek; %100 pamuk, OEKO TEX ürünler ile aramızdaki bağı %100 organik pamukla bağladık. Bu aramızdaki bağ ürünlerimizde olmazsa olmazlarımızdan, zira bebek ve çocuk ürünlerinin sağlaması gereken kriterler için oldukça hassas çalışıyoruz ve gerekli sertifikasyonlar zaten en hassas kriterlerimizden.

“Daha kurmadığınız işi batıran dış sesler ciddi zorluklardan biri”

Markayı kurarken karşılaştığınız zorluklardan bahseder misiniz?

Pesimist bir yaklaşımla hangilerinden bahsedelim diyor bir yanımız, diğer yandan optimistliğimizle de kolaylıklarından da bahsetmek istedik.

Yeni bir işe girişmek, o iş için fiziki olarak kolları sıvamadan önce manevi hayal aşamasında bile birçok sınavdan geçmeyi gerektiriyor. İnandığınız, düşlediğiniz yolun ipine sıkı sarılmak gerekiyor, aksi takdirde herkesin içinde konuşan dırdırcı ses dışarıda da yankılanabiliyor. Girişimci olmak bu devirde biraz fazla riskli değil mi, çocuklarla bu işler nasıl olacak, ya şöyle olursa ile başlayan daha kurmadığınız işi batıran dış sesler ciddi zorluklardan biri.

Bu aşamayı geçip yola koyulursanız da; yatırım zorlukları, istihdam konusu, ekonomik göstergelerin dengesinin çok kolay şaşabildiği bir ülkede işe kalkışmış olmak gibi başlıklar göz ardı edilemez bir gerçek.

Bir de tabii bizim hikayemize özel şeyler de var, iki farklı şehirde yaşıyoruz fakat komşu illerdeyiz, İstanbul’da bir yerden bir yere geçmek için harcanan ortalama süreden daha kısa sürede atölyemizde ya da satış noktalarımızda olabiliyoruz. Zorluk gibi görünen şeylerin avantajlı taraflarını beslemeyi önemsiyoruz.

Kolaylıklarından, şanslarımızdan da bahsetmeden geçemeyeceğiz, zira hem kök ailemiz hem de eşlerimiz ve yavrularımız bu süreçte bizim en büyük destekçimiz oldular. Bu motivasyona sahip olmak da bizler için çok kıymetli. İçimizdeki şefkatli sesin de gürleşmesi için birbirimize sufleler veriyoruz.

Girişimci desteklerinin de markamıza sağladığı katma değer ise paha biçilemez. Her şeyden çok vizyonumuzu daha da genişlettiği su götürmez bir fayda.

“Pozitif ayrımcılığı sonuna kadar tecrübe ettiğimiz günler oldu”

Peki bu yolda iki kadın olmanın size yaşattığı ekstra zorluklar oldu mu?

Ekstra zorluklar aslında, kadınlar olarak kültürümüzde neredeyse tüm ekstraları bünyemizde barındırmamızdan kaynaklanıyor. Aslında kendimizi tanıtırken bahsettiğimiz tüm rollerin içinde girişimci ruha sahip çıkmak, kadınlar için bir hayli emek ve özen isteyen bir durum zira sorumluluğu yüksek.

Pandemi dönemi de mesela içinde birçok zorluğu ve bunun yanında gelişmeyi de barındıran bir süreçti. Evlerde olduğumuz dönemde, yavruları henüz küçük olan anneler olarak bakıcılarımızdan ayrı düştüğümüz, aile büyüklerimizden bırakın yardım almayı onlara hasret kaldığımız, okulların hayatımızda uzunca bir süre uzaklaştığı dönemde, bir yandan yemek yaparken diğer yandan atölyemizi yönetmek, herkes gibi kendi iç dengemizi korumaya çalışmak çok kolay olmadı.

Bu süreç öncesinde de bırakın marka olmayı, kadın bireyler olarak yaşadığımız her türlü zorluğu iki ile çarpıp yaşadığımız yerler oldu bu yolda, bunlara da geliştirici tecrübeler olarak bakmayı ve bu duruma bizim nasıl bir olumlu yansıtmamız olur diye kafa yorduk.

Tıpkı zorluklarda bahsettiğimiz gibi ekstra kolaylıkları da es geçemeyeceğiz, bizi anlayan bize güvenen harikulade girişimci kadınlarla yollarımız kesişti ve pozitif ayrımcılığı da sonuna kadar tecrübe ettiğimiz günleri görmezden gelmek, bu süreçteki deneyimlerimize haksızlık olur.

Ürünlerinizi internet siteniz dışında nereden alınabiliyor?

Hem online hem de fiziksel satış noktalarımız mevcut. Online’da şu sıralar en gözde pazar yerlerinden birindeyiz. Yine bizim gibi girişimci harika kadınlarla online’da kendi sitemiz dışında 3 farklı alanda yer alırken şu an için 2 şehirde 4 farklı mağazada yer alıyoruz.

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Çok yakında bambaşka şehirlerde ve öncelikle İstanbul’da olacağımız hazırlıklarımızı yapıyoruz. Farklı online satış noktalarında da yer almak üzere çalışmalarımızı finalize ediyoruz. Emin adımlarla yürümek adına ince eleyip sık dokuyoruz, çok yakında yeni koleksiyonumuz satışta olacak. Yakın gelecekte Ninna Kids ailemizin değerli üyelerinden gelen geri bildirimleri de dikkate alarak, keşke şunlar da sizde olsa denilen, bizim çizgimizle örtüşen farklı ürünleri ve hizmetleri sitemizde bulabileceksiniz, şimdiden buradan müjdesini verelim.

Bu kadar farklı ürün çeşitliliğini şıklık ve konfor ile harmanlamanın sonucunda yurt dışından da oldukça talep görüyor tasarımlarımız. Ninna Kids’i Türkiye dışına da taşımak da orta vadedeki hedeflerimiz arasında yer alıyor ki, bunun için de fizibilitelerimizi yapıyoruz.

Menü